Forma opodatkowania pierwszym krokiem ku maksymalizacji zysku.


Nieodzownym elementem dążenia do maksymalizacji zysku jest redukcja kosztów we wszystkich możliwych obszarach działalności przedsiębiorcy. Jednym z takich obszarów jest również minimalizacja obciążeń podatkowych. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej formy opodatkowania. Na początek prosty przykład, ukazujący korzyści, jakie można uzyskać, wybierając odpowiednią formę opodatkowania.

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w formie usług ślusarskich. Miesięczny przychód przedsiębiorcy wynosi 4000 zł, z czego poniesione koszty to 1000 zł, a uzyskany dochód to 3000 zł. Oto jak kształtuje się wysokość miesięcznych stawek podatku (zaliczek na podatek) według różnych form opodatkowania:

Karta podatkowa: 287zł

Ryczałt ewidencjonowany: 340zł

Zasady ogólne: 494zł

Podatek liniowy: 570zł


Różnica między najwyższym, a najniższym podatkiem wynosi 283 zł miesięcznie,
co w skali roku daje sumę 3396 zł.


Nasz przykładowy ślusarz, wybierając nieodpowiednią formę opodatkowania, będzie ponad miesiąc pracować, aby opłacić swój zły wybór. Gdzie był jego księgowy? Przedsiębiorca sam prowadził księgowość swojej firmy i nie wiedział, jaka forma opodatkowania przyniesie mu większą korzyść. Klienci, chcąc zaoszczędzić, często sami wchodzą w świat księgowości, tracąc na to czas i energię. Często bywa tak, że po pewnym czasie szukają księgowego, który im to wszystko wyprowadzi, oczywiście za dodatkową odpowiednią opłatą. Powierzając sprawy swojej firmy, od początku jej istnienia, profesjonalnemu księgowemu, przedsiębiorca szacunkowo zapłaciłby za księgowość 100 – 200 zł za miesiąc. Pozwoliłoby to oszczędzić czas oraz pieniądze wydane do tej pory na nietrafione decyzje. Dodatkowo ślusarz otrzymałby wsparcie w innych obszarach księgowości.

Pomyśl, co mógłbyś kupić do swojej firmy za tą kwotę, a może...
opłać księgowość za cały rok, zaoszczędzisz czas i nerwy, a resztę wydaj, na co chcesz


Jak w przykładzie, niby mało istotna, a jednak decyzja o wyborze formy opodatkowania może mieć kolosalne znaczenie. To był tylko teoretyczny przykład, który miał zobrazować rozpiętość pomiędzy formami opodatkowania. A teraz przykład z życia:

Pod koniec roku klient przychodzi z dokumentami do nowego biura. Z dokumentów wynika, że otworzył firmę rok wcześniej i ze względu, na ponoszenie kosztów i zakładany słaby przychód wybrał zasady ogólne jako formę opodatkowania. W nowym roku nikt mu nie przypomniał, że do 20 stycznia może zmienić formę opodatkowania. Biznes rozwijał się zgodnie z planem i na koniec grudnia dochód wynosił 300000 zł. Przyszedł moment rozliczenia rocznego i co się okazało?

Forma opodatkowania na zasadach ogólnych: 83470zł podatku. Gdyby do 20 stycznia zmienił formę na liniową, podatek wyniósłby: 57000zł


Różnica 26470 zł... nowa maszyna, samochód, wymarzona wycieczka...
a Ty, co zrobiłbyś z tymi pieniędzmi?


Wydawałoby się, że wybór odpowiedniej formy opodatkowania to prosta sprawa. Niestety, nasz ustawodawca skomplikował sprawę. Jest wiele rodzajów działalności, które mają ograniczenia, nie wszyscy mogą być na ryczałcie, czy też na karcie podatkowej, również może zdarzyć się tak, że jedyną dopuszczalną formą opodatkowania jest podatek liniowy.


Do 20 stycznia każdego roku możesz zmienić formę opodatkowania


To, jaką formę wybrać, warto jest skonsultować ze specjalistą. Jest wiele czynników, które mają wpływ na wybór odpowiedniej formy opodatkowania, takie jak: rodzaj działalności, planowany przychód, planowane koszty, jakie ulgi podatkowe przysługują, czy płacimy składki do ZUS czy KRUS, czy rozliczamy się indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem, czy jesteśmy samotnie wychowującą osoba, czy usługi będą świadczone dla byłego pracodawcy, czy mamy pracowników itp., itd.


Wybrana forma opodatkowania obowiązuje przez cały rok podatkowy


Dlatego pomagając osobom zakładać firmę przeprowadzam z nimi wywiad. Ktoś może sobie pomyśleć „po co mu te wszystkie informacje np. czy mam żonę czy mam dzieci itp.?”. Jednak wszystko to wpływa na dobranie odpowiedniej formy opodatkowania.


Forma opodatkowania ma znaczenie w banku


Z doświadczenia wiem, że przedsiębiorcy często potrzebują szybko środków finansowych na inwestycje lub też biorą maszyny, samochody w leasing. Kierują się do banku, a tam niespodzianka. Mimo, że miesięcznie zostaje w portfelu 3-4 tys. zł, to bank stwierdza, że nie mamy zdolności na te 10 czy 20 tys. zł. Dlaczego? Bo klient rozlicza się w formie ryczałtu ewidencjonowanego, przy wyliczeniu którego koszty są nieistotne. A bank, jak to bank, chce wiedzieć, jaki ma Pan jest przychód, jaki koszt, aby wyliczyć dochód. Zdarza się, że banki stosują metody np. 1/4 przychodu lub 1/8 przychodu i to jest dla banku „dochód”. W ten sposób z naszych teoretycznych 3000 zł (4000zł przychód) bank wyliczył 500zł dochodu z czego wynika, że nie mamy zdolności kredytowej.


Ulgi podatkowe nie dla wszystkich


Każda z form opodatkowania ma swoje korzyści jak również i wady. Różne sposoby wyliczania podstawy do opodatkowania już sprawiają problem. Do tego dochodzi możliwość skorzystania z dostępnych ulg. Formy, takie jak karta podatkowa, ryczałt z przychodu ewidencjonowanego, czy podatek wyliczany na zasadach liniowych, wykluczają korzystanie z ulg podatkowych, jak również rozliczenia wspólnie z współmałżonkiem.


Wybór odpowiedniej formy opodatkowania może zmniejszyć
Twoje obciążenia podatkowe do zera.Twój Księgowy

-Krzysztof Rudnicki